Twilight
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Twilight

Twilight forum
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Самодивите

Go down 
+4
invisiblle
alibi
Danito0o
vallis_lacrimarum
8 posters
АвторСъобщение
vallis_lacrimarum
Admin
Admin
vallis_lacrimarum


Брой мнения : 515
Join date : 19.04.2009
Местожителство : Форкс

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПет Май 15, 2009 9:48 pm

САМОДИВИТЕ
В народните представи САМОДИВИТЕ или САМОВИЛИТЕ са ефирно прелестни девици с разпуснати руси коси, понякога и с крила. Те са облечени с риза, рокля, зелен пояс и елече. Дрехите им са украсени с пера, с които летят като птици.
Тези загадъчни същества са повелителки на водите и могат да предизвикват суша. Подпомагани от кръстати орли, те се разпореждат и със стихиите на ветровете, затова и появата им е често съпроводена с вихрушка. Някои от тях приличат (може би не съвсем случайно) на антични амазонки - въоръжени с лъкове и стрели, те яздят грациозно сиви расови елени с юзди от преплетени змии.
Самодивите обитават тъмните лесове и дивите планински усои. Те живеят под грамадни стари дървета, в изоставени колиби или в тъмни като пъкъла пещери. Появяват се най-често през пролетта и лятото. Излизат навън само нощем и се скриват отново с пропяването на петлите. При мръкване самодивите отиват край водите - езера, вирове, извори, кладенци - събличат се голи, къпят се, перат сенките (или дрехите) си и ги простират да съхнат на месечина, пазейки зорко да не ги открадне някой. Както ще се види по-нататък, тази бдителност си има повече от уважителни причини. След къпането прекрасните блондинки се събират на зелени морави, където пеят, свирят, лудуват и играят своите неистови хора. Те обичат музиката, особено мелодиите на кавала, затова често отвличат овчари, като ги карат да им свирят. Освен това тези езически хубавици почитат... християнските празници, особено Великден, и похищават и ослепяват или убиват хората, които не ги спазват.
Самодивите пазят ревниво своите обиталища и свърталища - онзи, който наруши владенията им изчезва безследно или се разболява от неизлечима болест. Затова хората не дръзват да пристъпят в такива места нощем и не смеят да косят тревата по "самодивските" морави, дори и те да се намират сред собствените им имоти. В съвременна България има стотици местни названия от типа Самодивска поляна, Самодивско кладенче, Самодивско хоро и т.н.
Магическата сила на самодивата е в дрехите (или в сянката й). Ето защо ако някой човек успее да ги открадне, а най-сгодният миг за това е къпането, тя се превръща в обикновена жена и му се покорява. Такава самодива минава през венчило, ражда деца, но не става добра майка и домакиня, а използва всяка възможност да избяга на воля. Понякога самодиви се разделят с девството си по собствено желание - носителки на буйна сърдечна страст, те се влюбват безпаметно в този или онзи левент, обсебват го без остатък и го измъчват с огнените си прищевки до смърт. В други случаи, измамени от сладострастни хитреци, самодиви губят целомъдрието си, раждат невинни бебета и като кърмачки имат гърди с такива исполински размери, че се налага да ги премятат през раменете си.
Върнете се в началото Go down
http://twilight-vampire.niceboard.net
Danito0o
Модератор
Модератор
Danito0o


Брой мнения : 913
Join date : 08.05.2009
Age : 27
Местожителство : Форкс, Вашингтон

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeСъб Май 16, 2009 5:06 am

...Най-често срещани в българските народни приказки. Според мен самодивите са българската интерпретация на феите.
Върнете се в началото Go down
http://www.kefche.com/groups/twilight_lovers/
alibi
Модератор
Модератор
alibi


Брой мнения : 901
Join date : 05.05.2009
Age : 29

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeВто Май 19, 2009 8:38 pm

Скоро в един вестник имаше статия за самодиви, които обитават ненаселено село.Сигурно е глупост, но просто реших да напиша ((:


Последната промяна е направена от killer♥jane на Пон Окт 19, 2009 11:00 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
invisiblle
Модератор
Модератор
invisiblle


Брой мнения : 420
Join date : 06.05.2009
Age : 29
Местожителство : In my invisible world

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeВто Май 19, 2009 9:14 pm

Една приятелка ми разказа,че в едно село (което е много близо до моя град Своге) имало самодиви,но не вярвам честно казано.А историите за тях бяха наистина необичайни и може би леко страшнички Razz
Върнете се в началото Go down
http://twilight-vampire.niceboard.net/forum.htm
Criss_Valentine
Старши фенпир
Старши фенпир
Criss_Valentine


Брой мнения : 50
Join date : 06.05.2009
Age : 33
Местожителство : Jenova

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeЧет Май 21, 2009 7:20 pm

Каде около Своге (моя територия) има такива неща ? Laughing
Върнете се в началото Go down
Silence
Тийн фенпирче
Тийн фенпирче
Silence


Брой мнения : 14
Join date : 06.05.2009
Местожителство : В нас ^^

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПон Май 25, 2009 9:56 pm

Емииии аз знам там за някфа си чешма при "Лесков Дол",ако знаеш къде е и много хора са ми казвали,че са виждали вечер и има някфа история,че живеят горе в гората ииии дрън дрън имало и някакво кученце дето си седяло там и се превръщало на самодива и също така,че тая чешмата там водата е "прокълната"абе глупости колкото искаш ама мен пак си ме е страх хахаха усмивка
Върнете се в началото Go down
sladko_neponosima
Модератор
Модератор
sladko_neponosima


Брой мнения : 118
Join date : 13.05.2009
Age : 30
Местожителство : дворец на илюзиите...

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПон Май 25, 2009 9:59 pm

Е, няма никъде толкова мнения, пълни с грешки!Унесох се...
Да, и аз съм чувала разни истории за самодиви.
Върнете се в началото Go down
vallis_lacrimarum
Admin
Admin
vallis_lacrimarum


Брой мнения : 515
Join date : 19.04.2009
Местожителство : Форкс

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeЧет Май 28, 2009 5:09 pm

що се плашите?! на мен пък страстта ми е митични същества.. Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
http://twilight-vampire.niceboard.net
invisiblle
Модератор
Модератор
invisiblle


Брой мнения : 420
Join date : 06.05.2009
Age : 29
Местожителство : In my invisible world

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeЧет Май 28, 2009 5:49 pm

vallis_lacrimarum написа:
що се плашите?! на мен пък страстта ми е митични същества.. Rolling Eyes

Когато ми разказваха верно ме хвана шубето Laughing Ама сега не Razz
Върнете се в началото Go down
http://twilight-vampire.niceboard.net/forum.htm
vallis_lacrimarum
Admin
Admin
vallis_lacrimarum


Брой мнения : 515
Join date : 19.04.2009
Местожителство : Форкс

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeЧет Май 28, 2009 5:59 pm

ахамм..ясно. Razz
Върнете се в началото Go down
http://twilight-vampire.niceboard.net
Danito0o
Модератор
Модератор
Danito0o


Брой мнения : 913
Join date : 08.05.2009
Age : 27
Местожителство : Форкс, Вашингтон

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПет Май 29, 2009 1:55 am

Митичните същества са моята страст! Laughing Razz Но...в момента, в който чуеш историите за 1-ви път наистина можеш да уплашиш. Laughing
Върнете се в началото Go down
http://www.kefche.com/groups/twilight_lovers/
Criss_Valentine
Старши фенпир
Старши фенпир
Criss_Valentine


Брой мнения : 50
Join date : 06.05.2009
Age : 33
Местожителство : Jenova

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПет Юни 05, 2009 2:51 am

Silence написа:
Емииии аз знам там за някфа си чешма при "Лесков Дол",ако знаеш къде е и много хора са ми казвали,че са виждали вечер и има някфа история,че живеят горе в гората ииии дрън дрън имало и някакво кученце дето си седяло там и се превръщало на самодива и също така,че тая чешмата там водата е "прокълната"абе глупости колкото искаш ама мен пак си ме е страх хахаха усмивка

Е шматко теб от какво не те е страх ми кажи ? ? ? Twisted Evil
Върнете се в началото Go down
Люси Блек
Admin
Admin
Люси Блек


Брой мнения : 174
Join date : 19.04.2009
Age : 31
Местожителство : В тъмните гори ще ме намериш ти

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeПет Юни 05, 2009 3:00 am

Ами аз около Своге не съм виждала самодиви...чакали,змии,сърни -да,но самодиви не съм видяла още,ако искате да си организираме група и да ходим да ги търсим (базикам се,де)
Върнете се в началото Go down
Silence
Тийн фенпирче
Тийн фенпирче
Silence


Брой мнения : 14
Join date : 06.05.2009
Местожителство : В нас ^^

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeСъб Юни 06, 2009 2:23 am

Еми трудно е да се каже.... от както прекарах 3 часа на гардероба вече и от него ме е страх Laughing Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото Go down
Silence
Тийн фенпирче
Тийн фенпирче
Silence


Брой мнения : 14
Join date : 06.05.2009
Местожителство : В нас ^^

Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitimeСъб Юни 06, 2009 2:26 am

Criss_Valentine написа:
Silence написа:
Емииии аз знам там за някфа си чешма при "Лесков Дол",ако знаеш къде е и много хора са ми казвали,че са виждали вечер и има някфа история,че живеят горе в гората ииии дрън дрън имало и някакво кученце дето си седяло там и се превръщало на самодива и също така,че тая чешмата там водата е "прокълната"абе глупости колкото искаш ама мен пак си ме е страх хахаха усмивка

Е шматко теб от какво не те е страх ми кажи ? ? ? Twisted Evil


Eми трудно е да се каже от както прекарах 3 часа на гардероба и от него вече ме е страх Mad
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Самодивите Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Самодивите   Самодивите Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Самодивите
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Twilight :: Вампири,Върколаци и други митични същества.!-
Идете на: